برند ، برندسازی و هویت برند

برند چیست؟

برند (Brand) یا مارک (Mark) ، نام یا عبارت یا طرح و یا هر ویژگی است که یک محصول یا یک فروشنده را از دیگر محصولات و فروشندگان متمایز می کند. عنوان قانونی برند “نشان تجاری” است.
برند همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن ، ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند.

برند همان چیزی است که مردم در مورد یک کسب و کار می گویند.

برند دارای ماهیت اجتماعی است و برندهای قدرتمند آن‌هایی هستند که دارای ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی هستند. مارک‌های برتر می‌توانند هیجان و عواطف مصرف‌کنندگان خود را برانگیزند و مشتریان نیز به این نام‌ها اعتماد داشته و از آن‌ها انتظار خلق ایده‌های برتر و نوآوری در محصولاتشان را دارند.

برند چیست؟

برند همان چیزی است که مردم در مورد یک کسب و کار می گویند.

برندسازی چیست؟

برندسازی (Branding) فرایند معنا بخشیدن به یک نام است. مجموعه‌ای از راهکارهاست که به نام تجاری هویت مشخصی داده و جایگاه آن را در بازار نسبت به رقبا مشخص و متمایز می‌کند.
جایگاه یابی و جایگاه سازی، انتخاب نام موثر ، تعیین ارزشهای برند ، طراحی هویت بصری ، مشخص کردن استراتژی برند ، بازاریابی، رویداد سازی ، تبلیغات و …

برندسازی تلاشیست برای جایگذاری مشخصه های برند در ذهن مشتریان و بازار هدف ، روشهایی برای تمایز یک کالا یا یک تجارت از سایر رقبا ، راهی برای به‌یادماندنی کردن برند و نیز برقراری ارتباط عاطفی مؤثر و پایدار با مشتریان

برندسازی یا برندینگ

برندسازی تلاشی است برای جایگذاری مشخصه های برند در ذهن مشتریان و بازار هدف

تفاوت هویت برند با برندسازی

برندسازی شامل تمام فعالیتهایی است که برای توسعه و بهبود برند از تحقیقات بازاریابی گرفته تا فروش انجام میشود و بر تمام جوانب کسب و کار نظارت داشته ، به آن انسجام بخشیده و بایدها و نبایدها را تعیین می کند .

برندینگ تلاش دائمی است برای محقق کردن آرمانها و ارزشهای برند.

و هویت برند (Brand Identity) که همان شخصیت و نمود بیرونی برند است با استفاده از المانهای بصری یا غیر بصری ، محسوس یا نامحسوس می کوشد درک درستی از برند در ذهن مخاطب ایجاد کند.
هویت برند از تمام عناصری که بر حواس پنچگانه انسان ، بینایی ، شنوایی، چشایی ، بویایی و لامسه تاثیرگذار است برای بهبود و تمایز برند بهره می جوید.

انسان ها ۷۵ درصد ادراکات خود را از طریق بینایی، ۱۳ درصد از طریق شنوایی و ۱۲ درصد ادراکات را از سایر حواس دریافت می‌کنند. یک برند می‌تواند چند حسی باشد و علاوه بر بینایی، سایر حواس مخاطبین خود را نیز درگیر کند و در نظر مشتری جذاب تر نمایان شود

تفاوت هویت برند با برندسازی

برندسازی شامل تمام فعالیتهایی است که برای توسعه و بهبود برند انجام میگیرد و هویت برند که بخش مهمی از برندسازی است با استفاده از حواس پنجگانه در تلاش است درک درستی از برند در ذهن مخاطب ایجاد کند.

8 عنصر مهم در خلق هویت برند

هشت عنصر مهم در خلق هویت برند

1. نام برند

منظور از نام برند صرفا انتخاب یک نام نیست. نام برند اولین تحقق هویت برند است . البته هیچ فرمول از پیش تعریف شده ای برای انتخاب نام وجود ندارد و وقتی به اسم برندهای معروف نگاه می کنیم هیچ قانون ثابتی برای انتخاب آنها به کار نرفته اما اگر نام برند با زمینه فعالیت و ارزشهای برند همسو باشد ایجاد ذهنیت در مشتریان و شناسایی برند به زمان و تبلیغات کمتری نیاز خواهد داشت و مسیر برندسازی هموارتر خواهد بود.
به طور مثال برند رد بول که تولید کننده نوشابه های انرژی زا است، نام خود را که به معنی گاو خشمگین است متناسب با زمینه فعالیت و همسو با ارزشهای برند برگزیده ، نامی حامل انرژی و قدرت.
لازم به ذکر است قبل از هر تصمیمی برای انتخاب نام در مورد قوانین ثبت برند و ثبت دامنه اینترنتی تحقیق کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

2. لوگو

لوگو (Logo) نشان تجاری برند است . نماد، نشانه یا طرحی است که برای شناسایی یک برند از سایر برندها طراحی می‌شود. قابل تشخیص‌ ترین و به یاد ماندنی‌ ترین بخش برند که مهمترین نقش را در خلق هویت بصری ایفا می کند.
تمام برندهای معروف دنیا لوگو و نشان تجاری دارند ، اپل ، آدیداس ، گوگل و هر برندی که میشناسید.
برای درک بیشتر اهمیت لوگو مقاله 9 دلیل اهمیت لوگو در کسب و کارها را مطالعه بفرمایید.

3. شعار برند

شعار برند (Tagline) معرف کلامی برند است که تنها با چند کلمه وعده ها و آرمانهای برند را بازتاب میدهد. یکی از قدرتمندترین بخش هویت برند که در تمام کمپینهای بازاریابی و تبلیغاتی حضور پررنگی خواهد داشت.
شعار برند برای همیشه در ذهن مخاطب حک میشود و تاثیر عمیقی در تجربه خرید مشتریان ایجاد میکند.

برخی از شعارهای برندهای معروف:
فولکس واگن: کوچک فکر کنید
پورشه: جایگزینی نیست
آستون مارتین: قدرت، زیبایی و روح
نایک: فقط انجامش بده!
آدیداس: غیر ممکن وجود نداره
ریبوک: من همانی هستم که هستم

در انتخاب شعار برند از ابتدا دقت کنید و هرگز آن را تغییر ندهید! شعار برند همیشه در کنار نام، لوگو و سایر بخشهای هویت برند دیده میشود و با شعارهای تبلیغاتی فصلی (Slogan) که برای بازاریابی در نظر گرفته میشوند کاملا متفاوت است.

4. بسته بندی

بسته بندی (Packaging) یکی از مهمترین عنصرهای هویت برند است که تمام خصوصیات و ارزشهای برند را در قالب یک پکیج نمایان میکند.
طراحی جذاب و خلاقانه و رنگهایی که کاملا هوشمندانه انتخاب شده اند بینندگان را ترغیب به خرید میکند.
طراحی ، متریال و نوع بسته بندی باید با شخصیت و داستان برند کاملا هماهنگ بوده و تکمیل کننده پازل برندسازی باشد .
به طور مثال اگر صاحب برندی که ساعتهای گران قیمت تولید میکند از بسته بندی بی کیفیت با طراحی نه چندان دلچسب استفاده کند مسلما بازار را به رقبایش واگذار خواهد کرد.
و یا اگر شرکتی که ادعا میکند به مسائل زیست محیطی اهمیت میدهد اما کالای خود را در بسته های پلاستیکی بازیافت نشدنی ارائه دهد نگاه مثبتی از سمت مشتریان دریافت نخواهد کرد.

5. گرافیک

گرافیک (Graphic)که شامل تمام عناصر بصری برند است باید زیبا ، ترغیب کننده و همسو با استراتژی برند باشد. بیشتر مخاطبان در لحظات اولیه‌ی مواجه شدن با تبلیغات بصری یک برند تصمیم می گیرند به آن نزدیک شوند یا از آن دور شوند
تبلیغات محیطی ، بروشورها ، وبسایت ، تیزرهای تبلیغاتی و خلاصه هرجایی که از عناصر بصری برند استفاده میشود باید هماهنگ ، منسجم و تثبیت کننده تصویر برند در ذهن مخاطب باشد و این توانایی را داشته باشد که یک برند را از برندهای مشابه متمایز کند و با استفاده از رنگها ، اشکال و تصاویر در تحقق آرمانهای برند بکوشد.

6. رنگ

رنگ (Color) یکی از مهمترین عناصر بصری هویت برند است که اگر به درستی انتخاب شود پیام و ارزشهای برند را به سادگی و به صورت ناخودآگاه به بیننده انتقال میدهد.
به طور مثال رنگ آبی که نماد اعتماد و اطمینان است در پالت رنگی بیشتر شرکتهای بیمه و بانکها استفاده میشود.
رنگ سازمانی برند کوکاکولا قرمز و سفید است که به شور ، جوانی ، انرژی، عشق و خلوص اشاره دارد.
و یا رنگ سبز نماد صلح ، طبیعت ، رشد و باروری است.

7. لحن و صدا

لحن و صدای برند نحوه صحبت و طرز بیان یک کسب و کار با مخاطبان خود و جهان است. ادبیات نوشتاری و گفتاری که با توجه به ارزشها و شخصیت برند و در نظر گرفتن مخاطبان هدف تعیین می شود.
صدای برند می تواند از لحن دوستانه و غیررسمی در مطالب بازاریابی و تعاملات خود استفاده کند که به ایجاد تصویری گرم و قابل دسترس برای برند کمک می کند. و یا از لحن رسمی و تجاری و یا هر لحنی که متناسب با نوع کسب و کار انتخاب میشود.
به طور مثال برند داو که محصولات زیبایی و مراقبت از پوست و مو تولید می کند با لحن انگیزشی و نشاط آور از مشتریان می خواهد زیبایی درونی خود را در آغوش بگیرند .
لحن داو دوستانه ، حمایت کننده ، الهام بخش ، مطمئن ، صمیمانه ، واقعی ، قابل اعتماد و معتبر است.
وقتی لحن و طرز بیان مشخصی برای برند در نظر می گیرید و به طور مداوم و یکپارچه در تمام بخشهای برندسازیتان استفاده می کنید در ایجاد ارتباط با مخاطب و جلب اعتماد مشتریان موفق تر عمل می کنید و از رقبایتان متمایز می شوید.

8. بو ، مزه و …

برندها می توانند با ایجاد تنوع در محصولات و خدمات خود نقاط تماس بیشماری در مشتریان ایجاد کنند که صرفا دیداری نیست و سایر حواس را نیز شامل میشود.
مزه یکی از مهمترین تجربه های برند در صنایع غذایی و محصولات خوراکی محسوب می شود، یک سس خاص و یا یک دستور پخت منحصر به فرد هر مشتری بالقوه ای را به مشتری دائم تبدیل می کند.
و یا یک رایحه خاص ، موزیک خاص و غیره
هر چقدر یک برند در ایجاد تجربه های بهتر برای مشتری بیشتر تلاش کند و متمایز و معتبر به نظر برسد در بدست آوردن بازار هدف و به یاد ماندنی شدن برند موفق تر خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟